
Querini-operaen skal framstå som den mest eksotiske opera-oppsetting til nå her i landet. Og det skjer på Røst i august 2012.
For en gjennomsnittlig nordlending har ordet "opera" fremdeles en fremmed klang. Opera er for "fiffen" ihovedstaden og i de store metropoler i utlandet. Denne myten vil Røst kommune bidra til å avlive. Åpningen av Opera-huset i Oslo har skapt ny interessefor opera i breie lag av folket. Innsatsen til f.eks Operaen i Kristiansund har vist at det går an å lage opera også utenfor Oslo. Og hver sommer settes det opp store operaforestillinger på utescener flere steder i landet.
• På forestillingsdagen planlegges det marked,utstillinger og bespisning i tilknytning til ett av fiskebrukene på Røst.
• Opptog i veneziansk stil.
• Det vil bli arrangert båtturer til Vedøya og Storfjellet med de giganttiske fuglekoloniene, og til de eventyraktige øyene lenger sør med Trenyken og Skomvær aller ytterst.
Operaen skal settes opp i Querinihallen, en allbrukshall som er godt egnet til ei slik forestilling, men som ikke vil være til å kjenne igjen når scenografien er på plass.
Der vil man oppleve:
• Ragnar Olsen sin dramatikk og tekster som fører oss inn i de dramatiske hendelsene for 600 år siden.
• Henning Sommero sin musikk med røtter i både folkemusikk, populærmusikk og kunstmusikk.
• Tone Myskja sin moderne og spektakulære videokunst.
Framført av:
• 7–8 profesjonelle sangere, kanskje noen av dem er italienere?
• Bodø Sinfonietta med 14 profesjonelle musikere.
• Profesjonelle dansere og lokalt kor og lokale statister.
Querinis beretninger er dramatiske og interessante. Etter å ha opplevd operaen "Querini" kommer du aldri til å glemme dem.
Aktiviteter
Jakt & Fiske
på Land
i Vann
Attraksjoner
Historier
Kultur
Reise-info
i Naturen
Næringslivet
Video - WebTV
Lofoten
Ofoten
Sør-Troms
Tysfjord/ Hamarøy
Vesterålen
Besøk Topptur Guiden på Lofoten.com - regionens store oversikt over toppturer, med artikler, presentasjon av fjell, rutebeskrivelser, bilder, film ++ Vil du oppleve PUDDER og heftige skiopplevelser i arktiske fjellområder - Trykk her..
Lofoten.com, Postboks 103, NO-8301 Svolvær
Annonser: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Redaksjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Administrasjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Om Lofoten.com - Annonsepriser - Redaksjonen
© Lofoten.com AS. All kopiering av materiale (tekst, bilder, film og grafiske elementer) fra www.lofoten.com er ikke tillatt uten avtale.
Lofoten.com AS har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som linkes opp fra denne siden.
CMS løsning og grafisk design av Aurora Borealis Multimedia AS