
Hanøen gamle handelssted var i sin tid et av to utsalgssteder for brennevin i Lofoten og Vesterålen, og stedet hadde også fornemme gjester, blant annet polfarer Roald Amundsen.
I tidligere tider var det kun to brennevinsutsalg i Lofoten og Vesterålen, det ene på fiskeværet Risvær i Austre Vågan, og det andre befant seg på Hanøen (Hanøy) helt nord på Austvågøy. Det er Tor-Eirik Aakre, opprinnelig fra Hanøy som forteller dette til Lofoten.com.
Aakre forteller at dette var noe som ble fortalt i oppveksten hans på handelsstedet Hanøy, likeså historien om et bryllup til datteren av en fiskevær eier i Lofoten. Det var for lite brennevin i Risvær, og dermed måtte tre mann reiste i båt til til Hanøy for å hente mer brennevin, en tur som vistnok tok hele fem døgn. Mennene måtte ro hele veien fordi det var vindstille på hele turen, og ble litt forsinket til bryllupet.
i 1960 fikk de besøk av en gammel dame på Hanøy. Hun hadde vært guvernante på handelsstedet og kunne fortelle at den kjente norske polfareren og oppdagelsesreisende Roald Amundsen hadde overnattet på Hanøy. Han overnattet ikke på gjestgiveriet, men på et rom som kaltes for "salskabinettet" i hovedhuset.

Aktiviteter
Jakt & Fiske
på Land
i Vann
Attraksjoner
Historier
Kultur
Reise-info
i Naturen
Næringslivet
Video - WebTV
Lofoten
Ofoten
Sør-Troms
Tysfjord/ Hamarøy
Vesterålen
Besøk Topptur Guiden på Lofoten.com - regionens store oversikt over toppturer, med artikler, presentasjon av fjell, rutebeskrivelser, bilder, film ++ Vil du oppleve PUDDER og heftige skiopplevelser i arktiske fjellområder - Trykk her..
Lofoten.com, Postboks 103, NO-8301 Svolvær
Annonser: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Redaksjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Administrasjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Om Lofoten.com - Annonsepriser - Redaksjonen
© Lofoten.com AS. All kopiering av materiale (tekst, bilder, film og grafiske elementer) fra www.lofoten.com er ikke tillatt uten avtale.
Lofoten.com AS har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som linkes opp fra denne siden.
CMS løsning og grafisk design av Aurora Borealis Multimedia AS